Tag: vendet

Ekspertët japin alarmin për pijen më të dashur për shqiptarët: Mos e konsumoni në verë

28/07/2019

Çdo vend dhe qytetërim ka karakteristikat e tij që e dallojnë nga vendet e tjera. Ushqimi, pijet, kukltura dhe zakonet janë vetëm disa nga elementët ... Read More

Epidemia e fruthit, situata në Kosovë është nën kontroll

03/06/2019

Përderisa vendet e rajoni po ballafaqohen me epideminë e fruthit, Kosova qëndron mirë, kjo falë përqindjes së lartë të vaksinimit. Gjatë pesë muajve të parë ... Read More

Korridori i krimit të organizuar në Ballkan, bënë pjesë edhe Kosova

21/05/2019

Iniciativa Globale Kundër Krimit të Organizuar në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor ka publikuar raportin mbi funksionimin e grupeve kriminale që kontrollojnë një korridor, i ... Read More

Kush janë vendet që kanë lejuar dhe bllokuar Huawein?

19/05/2019

Vendet të cilat kanë vendosur të ndalojnë përditësimin e pajisjeve dhe teknologjisë së gjigandit Kinez Huawei përbëjnë 1/3 GDP globale sipas një raporti të Bloomberg. ... Read More

Tetë shpatat vdekjeprurëse më të famshme në histori (Foto)

07/05/2019

Shpata e parë u shfaq gjatë Epokës së Bronzit. Ajo u bë prej bakri dhe u zbulua në vendet Harapan, në Pakistanin e sotëm. Nga ... Read More

A e dini cili është kuptimi i vërtetë i piercing në hundë? Do habiteni

02/05/2019

Tashmë është një praktikë shumë e zakonshme në vendet perëndimore dhe përdoret nga shumë vajza që duan të duken moderne. Por në vendet ku ka ... Read More

Përfundon takimi Rama-Merkel, ja për çfarë u diskutua

29/04/2019

Kryeministri Edi Rama është pritur nga kancelarja Merkel në kuadër të Samitit të Berlinit me vendet e Ballkanit. Kryeministria bën me dije se në këtë ... Read More

Kthimi i 110 kosovarëve dhe procesi i gjatë i ri-integrimit

27/04/2019

Kosova u bë një nga vendet e para në botë e cila kthen qytetarët e saj nga zonat e konfliktit në Siri. Mesnatën e 19 ... Read More

Shtetet më të sigurta, nëse shpërthen Lufta e Tretë Botërore

18/04/2019

Videoja më poshtë tregon vendet më të sigurta që mund të fshehemi në qoftë se një luftë e tretë botërore ndodh. Në listën e vendeve ... Read More

Emigrimi, sinjal jo i mirë për liberalizim të vizave

14/04/2019

Rritja e numrit të qytetarëve të interesuar për të emigruar jashtë Kosovës për në vendet e Evropës dhe më gjerë, nga autoritetet në Prishtinë konsiderohet ... Read More

Çmimet e roamingut ulen nga 1 korriku

13/04/2019

S A 2019-04-13T14:23:07+02:00 Një minutë bisedë telefonike në roaming me vendet e Ballkanit Perëndimor nga 1 korrikut këtë vit do të kushtojë 3 denarë. Çmimi ... Read More

Gjoba prej 90 euro për ata të cilët hedhin fletushka e broshura në Prishtinë

05/04/2019

Komuna e Prishtinës, do të gjobisë të gjithë ata të cilët do të hedhin broshura dhe fletushka në vendet ku nuk janë të përcaktuara nga ... Read More