Tag: vendeve

Vendet e G20 shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

09/06/2019

Grupi i ministrave të 20 vendeve më të fuqishme të botës ranë dakord ditën e Shtune të përpilonin rregulla të përbashkëta të cilat do të ... Read More

Tahiri: Është meritë edhe e ndërkombëtarëve që në Kosovë ka korrupsion dhe mos sundim të ligjit

23/05/2019

Ambasadorët e vendeve në Kosovë, në deklaratat e tyre shumë herë përmendin problemet me të cilat përballet vendi. Sot gjatë ditës ambasadori i britanik në ... Read More

Vuçiq përqesh Quintin: Nuk kam lexuar ndonjë gjë më të marrë në jetën time

21/05/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq është shprehur i habitur nga deklarata e vendeve të Quintit pas zgjedhjeve për kryetarët e komunave në veri të Kosovës. Ai ... Read More

BE-interes të pakët dhe moskuptim ndaj Ballkanit Perëndimor?

10/05/2019

Presidentët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, (BP) si edhe Presidentët e Kroacisë dhe Sllovenisë, vendeve nismëtare të procesit të Brdo-Brijunit, i bënë thirrje BE ... Read More

Samiti në Tiranë, Thaçi e Vuçiç shtrëngojnë duart (Foto)

09/05/2019

Presidentët e gjashtë vendeve të rajonit u mblodhën në Tiranë për të vijuar traditën e samiteve të Brdo Brijonit një iniciativë e lansuar që në ... Read More

Vendet e Quintit i bëjnë thirrje Vuçiqit për vetëpërmbajtje

08/05/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sot me ambasadorët e vendeve të Quintit – SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën, Italinë dhe Gjermaninë, si dhe ... Read More

Mogherini në Tiranë, do të përpiqet të ulë në një tryezë Thaçin e Vuçiq

04/05/2019

Pas Berlinit, udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen sërish në Tiranë. Bëhet fjalë për procesin e “Brdo-Brijuni”-t, që organizohet këtë vit në ... Read More

Fusha e futbollit që shtrihet në dy shtete

02/05/2019

Shënimet e kufijve mes vendeve fqinje gjithmonë jo rrallë herë kanë sjellë ndarje interesante të vendeve që ndodhën pranë kufijve. I njëjtë është rasti edhe ... Read More

Veseli i dërgon letër edhe Parlamentit Evropian dhe vendeve të QUINT-it për krimet serbe në Kosovë (Dokument)

23/04/2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i ka dërguar letër Parlamentit Evropian dhe vendeve të QUINT-it për krimet dhe gjenocidin që Serbia ka kryer ... Read More

BE mbështetet praktikën e 100 të rinjve në kompanitë vendore

17/04/2019

100 të rinj nga rajoni i Gjilanit sot do të nënshkruajnë praktikën me kompani vendore, me qëllim të gjetjes së vendeve të përhershme të punës ... Read More

 Qeveria e Kosovës miraton rregulloren për organizim të brendshëm të Bibliotekës Kombëtare  “Pjetër Bogdani”

11/04/2019

Në mbledhjen e sotme, Qeveria e Kosovës, ka miratuar Projekt Rregulloren për sistematizimin e vendeve të punës në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, vendim ... Read More

Porosia e G7 për Prishtinën dhe Beogradin

07/04/2019

Ministrat e Jashtëm të shteteve anëtare të Grupit të shtatë vendeve më të zhvilluara (G7) u bënë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të angazhohen në ... Read More