Tag: vendit

Dekretohen dhe betohen 37 gjyqtarë të rinj, 7 prej tyre serbë

21/01/2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka dekretuar 37 gjyqtarë të rinj të Republikës së Kosovës. Në një ceremoni solemne para presidentit Thaçi, gjyqtarët e ... Read More

Mbi 500 mijë të punësuar konsiderohen të varfër

19/01/2019

19 Janar 2019 / 15:46 Gjysmë milioni qytetarë të vendit, ndonëse të punësuar, konsiderohen të varfër. Këtë informacion alarmues për Alsat e zbuloi Olivera Doçevska ... Read More

Kryeministri paralajmëron masa ndaj zyrtarëve që shpallën tender për produktet serbe

19/01/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka reaguar lidhur me mundësinë e furnizimit të institucioneve të ndryshme kosovare me produkte ushqimore nga Serbia. Edhe ministri i ... Read More

Haradinaj: Serbisë nuk i ka mbetur asgjë veç të anëtarësohet në BRSS

17/01/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka komentuar sot vizitën e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin në Serbi, duke thënë se në bazë të marrëveshjeve ekonomike ... Read More

Thaçi: Vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës ishte goditje për lëvizjen çlirimtare

17/01/2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në 37 vjetorin e vrasjes së vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës tha se Si veprimtarë të një ideali dhe përpjekjeve ... Read More

Abdullahu: Mos heqja e taksës, vë SHBA-në në pozitë jo të lakmueshme (Video)

16/01/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj përsëriti edhe sot se  pavarësisht presionit taksa ndaj produkteve të Serbisë nuk do të hiqet derisa shteti fqinj ta njohë ... Read More

Thaçi: Sot në Hagë padrejtësisht po intervistohet një çlirimtar, kurse kriminelët serbë vazhdojnë të shëtisin lirshëm

16/01/2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi tha se sot në Hagë po intervistohet bashkëluftëtari Sami Lushtaku, që vjen nga rajoni i Drenicës ku forcat serbe masakruan ... Read More

A do ta tërheq Amerika mbështetjen për Ushtrinë, flet kryeministri

15/01/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë se nuk ka kthim mbrapa sa i përket formimit të Ushtrisë së Kosovës. Ai ka thënë se për ... Read More

Haradinaj për shkarkimin e Rikalos: Kërkesë legjitime, do ta shqyrtojë me kohë

15/01/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, ka folur edhe për kërkesën e PSD-së për shkarkimin e ministrit të Bujqësisë, Nenad ... Read More

Haradinaj: Masakra e Reçakut, dëshmia e krimit gjenocidal në Kosovë

15/01/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj në 20-vjetorin e masakrës në Reçak tha se është dëshmia e krimit gjenocidal në Kosovë, që shënoi momentin vendimtar të ... Read More

Qarkullim me zinxhirë nga veriu në juglindje të Shqipërisë

15/01/2019

Në përmbledhjen e përditshme nga Autoriteti Rrugor Shqiptar mbi situatën e akset kombëtare të vendit, vihet re se ka ende shumë akse të pa pastruara ... Read More

Thaçi: Forcat policore e ushtarake serbe një ditë do të japin përgjegjësi për krimet në Kosovë

15/01/2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në 20-vjetorin e masakrës së Reçakut tha se pas gjenocidit të ushtruar nga forcat serbe në Reçak, u zgjua tërë ... Read More