Tag: Veteranëve

“Veteranët e rrejshëm”, Prokuroria e Pejës jep detaje për ngritjen e dhjetëra aktakuzave

24/05/2019

Publikimi i listave të veteranëve të luftës nga ana e komisionit për identifikimin e tyre, kishte shkaktuar pakënaqësi të mëdha. Përveç protestave dhe deklarimeve publike ... Read More

OVL-UÇK thirrje institucioneve të Kosovës: Veprime konkrete në ndërtimin e sistemit që i vë para drejtësisë kriminelët serbë

14/05/2019

Organizata e Veteranëve të luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nëpërmjet një letre publike ka bërë thirrje që institucionet e Kosovës të bëjnë veprime konkrete ... Read More

Nasim Haradinaj publikon shumat e pagesave për pjesëtarët e FARK-ut (Dokument)

27/04/2019

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nasim Haradinaj, ka publikuar një dokument që dëshmon për pagesën e pjesëtarëve të ... Read More

Haradinaj: Luftën e Koshares e bën të veçantë rënia e Sali Çekajt

19/04/2019

Në ditën e Veteranëve të Koshares, dhe rënies së heroit Sali Çekaj, është mbajtur akademi përkujtimore. Me këtë rast kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha ... Read More

Reagon OVL e UÇK-së: Nexhat e Fadil Demaku shkuan në vuajtje të dënimit, arrestohen vëllezërit Demaj

13/04/2019

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së(OVL) ka reaguar pas arrestimit të vëllezërve Driton, Agim e Selman Demaj dhe pas shkuarjes në vuajtje të dënimit ... Read More

Organizata e Veteranëve të Luftës kërkon nga institucionet e drejtësisë të hetojnë listat e veteranëve deri në fund

01/04/2019

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes një njoftimi për media ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës për refuzimin ... Read More

Pensionet e veteranëve të luftës, bllokuan rritjen e pagës minimale në Kosovë

30/03/2019

Pensionet e rreth 30 mijë veteranëve të luftës, kanë bllokuar rritjen e pagës minimale në Kosovë. Kjo pasi që me rritjen e pagës minimale automatikisht ... Read More

OVL- UÇK, thërret konferencë për media për një ftesë të dërguar nga Gjykata Speciale

27/03/2019

Organizata e Veteranëve të Luftës ka thirrur konferencë për media për një nga bashkëluftëtarët e tyre, i cili ka marrë ftesë për intervistim në Gjykatën ... Read More

Haradinaj: Kërkesa për pezullimin e pensioneve të veteranëve mund të sjell trazira

16/03/2019

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kërkesën e prokurorit të rastit të “veteranëve të rrejshëm”, Enver Krasniqi për pezullim të pagesave ... Read More

OVL e UÇK: Kundërshtojmë marrjen e ushtarëve të UÇK-së në biseda informative nga Prokuroria Speciale

14/01/2019

Organizata e Veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL UÇK), përmes një komunikate, ka thënë se vazhdimisht ka kundërshtuar krijimin e Gjykatës Speciale, ... Read More

OVL e UÇK-së thirrje të ftuarve nga Gjykata Speciale: Mos jepni deklarata, Prokuroria Speciale nuk ka prova

14/01/2019

Organizata e Veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes një njoftimi për media ka thënë se kjo organizatë vazhdimisht ka kundërshtuar krijimin e ... Read More

Gucati fton veteranët e UÇK-së të bashkëpunojnë me Gjykatën Speciale për hir të shtetit

11/01/2019

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, ka ftuar veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që të bashkëpunojnë me drejtësinë. Në ... Read More