Tag: vitaminë

Ushqimet me vitaminë K për trurin, gjakun dhe kockat

22/02/2020

Vitamina K është një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe të zemrës. Ekspertët e AgroWeb.org shprehen se pamjaftueshmëria e ... Read More

Lëngjet që kanë më shumë vitamin C dhe përfitimet për shëndetin

19/02/2020

Njeriu ka nevojë për vitaminën C në çdo ditë të jetës së tij. Kjo vitaminë e rëndësishme për rritjen dhe riparimin e çdo indi dhe ... Read More

Pse duhet të konsumoni limon gjatë dimrit

06/01/2020

Limonët kanë përbërje të lartë vitamine C, fibër dhe përbërës të ndryshëm bimorë të dobishëm.Këto lëndë ushqyese bëjnë që limoni të sjellë një numër përfitimesh ... Read More

Vitamina e cila forcon lëkurën dhe largon rrudhat

07/12/2019

Mos shpenzoni para me produkte industriale, këtë vitaminë mund ta merrni natyrshëm përmes ushqimeve. Bëhet fjalë për vitaminën K2. Ndërvepron me vitaminat A dhe D.Përfitimet ... Read More

Kjo lloj mandarine e lufton gripin më mirë se antibiotikët

17/10/2019

Mandarina e gjelbër, që është një frutë që rritet në Shqipëri, është e mbushur me vitaminë C, e cila është shumë e nevojshme për funksionimin ... Read More

Urgjent bëjeni testin e vitaminës D nëse po i përjetoni këto simptoma

01/10/2019

Vitamina D është një vitaminë shumë e rëndësishme që ka efekte të fuqishme në disa sisteme të trupit. Ndryshe nga vitaminat e tjera, vitamina D ... Read More

Shenjat që tregojnë se trupi juaj ka nevojë për vitaminë D

13/09/2019

Vitamina D është një vitaminë e tretshme që ndikon shumë në sistemet e trupit tonë nga sigurimi i furnizimit me kalcium ndaj eshtrave tona, deri ... Read More

Te meshkujt kjo vitaminë shkakton kancer në mushkëri

08/09/2019

Shtesat e vitaminës B, mund të jenë më të dëmshme se sa që sjellin të mira. Meshkujt që marrin vitaminë B6 dhe B12 për çdo ... Read More

Ushqimi që mbron shëndetin e zemrës dhe balancon presionin e gjakut

23/06/2019

Ai është një burim i pasur i ushqyesve që mbrojnë zemrën, të tilla si vitaminë C dhe phytonutrients karotenoidnog, likopen, të cilat ata gjithashtu japin ... Read More

Pse është mirë të hani qershi

13/05/2019

Qershia përmban vitaminë C, A dhe potas. Por, në të gjenden në sasi shumë të vogla edhe minerale, polifenolë dhe fibra. Ato ndihmojnë shumë në ... Read More

Karrota parandalon kancerin

28/04/2019

Karrota është një nga perimet që ka mjaftueshëm vitaminë A. Kështu, preferohet që ju të konsumoni më shumë karrota, pasi ato munden të parandalojnë disa ... Read More

Ja si ndikojnë arrat në nivelin e kolesterolit në gjak!

27/04/2019

Arrat janë të pasura me folate, vitaminë E, dhe shumë yndyrna të mira. Edhe pse janë të larta në kalori, ato nuk kontribuojnë në shtimin ... Read More