Tag: vjet

Ndotja e ajrit rrit rrezikun për sëmundje vdekjeprurëse

09/07/2019

Ajri i ndotur i bën mushkëritë tona më të vjetra për dy vjet dhe rritë rrezikun për sëmundje vdekjeprurëse të mushkërive, thonë shkencëtarët.Një studim ka ... Read More

Metodat ideale për t’i larguar lythat

06/07/2019

Lythat kanë prekur njerëzit për mijëra vjet. Ato janë gjetur në mumiet 3,000-vjeçare dhe janë përmendur edhe në sonetet e William Shakespeare.Lythat janë formuar në ... Read More

Pse kjo figurë shahu po kushton 1 milionë euro për t’u blerë

03/06/2019

Një copë mesjetare e shahut që ka munguar për gati 200 vjet është vendosur në ankand për më shumë se 1 milion euro. Familja në ... Read More

Zgjedhje e Parlamentit Evropian: Evropa e së nesërmes sipas Solanes

26/05/2019

Çdo 5 vjet, Bashkimi Evropian angazhohet në një ushtrim vetëdijësimi. Zgjedhjet e Parlamentit Europian, na lejojnë ta shohim veten në pasqyrë, dhe të analizojmë kalimin ... Read More

Përkujtohet masakra e Tususit të Prizrenit, familjarët kërkojnë drejtësi

26/05/2019

Sot janë bërë 20 vjet nga masakra në lagjen Tusus të Prizrenit, ku janë masakruar 27 qytetarë. Me këtë rast është kërkuar që para drejtësisë ... Read More

20 vjet nga masakra e Vushtrrisë

22/05/2019

Sot bëhen 20 vjet nga Masakra e Vushtrrisë ku brenda pak orësh në këtë qytet jeta e dhjetëra personave u ndërpre nga forcat policore, ushtarake ... Read More

Kuvendi nesër mbanë seancë në përkujtim të 20 vjetorit të masakrës në Burgun e Dubravës

20/05/2019

Nesër bëhen 20 vjet nga Masakra në Burgun e Dubravës. Për këtë 20 vjetor Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të veçantë në përkujtim ... Read More

Dënohen me shtatë vjet burgim dy persona nga Ferizaj për vrasje të rëndë në tentativë

20/05/2019

Gjykata Themelore në Ferizaj, departamentit për Krime të Rënda, ka dënuar me 7 vjet burgim B.Z dhe G.H. për vrasje të rëndë në tentativë. Sipas ... Read More

Përkujtohet dëshmori i kombit, Enver Topalli në 20 vjetorin e rënies

19/05/2019

Sot, 20 vjet nga Masakra në Burgun e Dubravës, krerët shtetëror të nivelit lokal dhe qendror, u mblodhën në varrezat e Dëshmorëve të Kombit të ... Read More

Dënohet me 18 vjet burg për vrasje dhe armëbajtje pa leje

15/05/2019

Gjykata Themelore në Gjakovë ka dënuar me 18 vjet heqje lirie të akuzuarin E.B. për veprën penale vrasje dhe mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim ... Read More

Një lugë uthull molle për 60 ditë ju ndihmon t’i eliminoni këto probleme shëndetësore

15/05/2019

Uthulla thuhet të jetë zbuluar diku 5000 vjet para Lindjes së Krishtit, kur lëngu i hardhisë ishte shndërruar në verë dhe pastaj në uthull. Fillimisht ... Read More

Rrëfimi i Mujë Gashit: U paraqit si invalid, shpëtoi nga masakra në Qyshk (Video)

14/05/2019

Janë bërë 20 vjet kur paramilitaret serbë vranë e masakruan 109 shqiptarë në Qyshk. Masakra e Qyshkut, nuk nuk ishte e para e as e ... Read More