Tag: zhvillim

“Eksodi i Ballkanit”: Gjashtë milionë njerëz janë larguar nga vendet e tyre, talentet e tyre janë përdorur nga të tjerët

03/05/2019

Analizat e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim tregojnë se gjatë migrimeve, personeli i kualifikuar në vend të atyre me njohuri dhe shkathtësi mesatare largohen ... Read More

Dita vendore e përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor

23/04/2019

Shoqata Qendra për Zhvillim Multi-kulturor “Impact” sot shënon Ditën Vendore të Përkujtimit të Viktimave në Komunikacionin Rrugor, nën moton “T’i kujtojmë e mos të lëndojmë”. ... Read More

Dita vendore e përkujtimit të viktimave në aksidentet rrugore

21/04/2019

Qendra për Zhvillim Multi-kulturor “Impact” të martën më 23 prill shënon Ditën Vendore të Përkujtimit të Viktimave në Komunikacionin Rrugor, nën moton “T’i kujtojmë e ... Read More

Mot i nxehtë në Shqipëri

20/03/2019

Moti në Shqipëri ditën e sotme parashikohet i kthjellët. Në mesditë e pasdite do të ketë zhvillim të vranësirave mesatare deri të dendura, kryesisht përgjatë ... Read More

Apple lanson zyrtarisht modelet e reja iPad Air dhe iPad Mini (FOTO)

18/03/2019

Së fundmi është spekuluar se Apple mund të ketë disa iPad të ri në zhvillim. Këto nuk janë iPad-ët të cilët u rifreskuan vitin e ... Read More

Delegacioni i Nënkomitetit për tranzicion pranë KP të NATO-s, takojnë Ilija Dimovskin

14/03/2019

14 Mars 2019 / 7:46 Delegacion i Nënkomitetit për tranzicion dhe zhvillim të Kuvendit parlamentar të NATO-s do të realizojë takim me Ilija Dimovskin, shef ... Read More

Bloomberg: Samsung po zhvillon dy telefona të ri të palosshëm

06/03/2019

Një raport i ri pohon se Samsung ka dy telefona të ri të palosshëm në zhvillim. Kjo nuk duhet të befasojë askënd pasi Samsung po ... Read More

Reçica: Papunësia nuk zbutet nëse nuk bëhet një plan nacional nga Qeveria

21/02/2019

Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka publikuar sot manifeston “Dialogu Social për Fuqizim”, në një bashkëbisedim në mes të Ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, ... Read More

Pulsi Publik: 50% e të anketuarve janë ende të pakënaqur ose shumë të pakënaqur me drejtimin politik të Kosovës

21/02/2019

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) lansoi sot Pulsin Publik XV, projekt ky i financuar nga USAID, ndërsa thekson se 50% e të ... Read More

Papunësia, varfëria dhe korrupsioni, problemet kryesore me të cilat ballafaqohet Kosova

21/02/2019

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) lansoi sot Pulsin Publik XV, projekt ky i financuar nga USAID, ngjashëm me anketat e mëparshme, pjesëmarrësit ... Read More

Lansohet Pulsi Publik XV

21/02/2019

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të lansojë sot raportin Pulsi Publik XV. Gjetjet e paraqitura në këtë përmbledhje janë bazuar në ... Read More

Në verë pritet të nisë ndërtimi i parkingut nëntokësor në Prishtinë

20/02/2019

Drejtori për Planifikim Strategjik dhe Zhvillim të Qëndrueshëm, Genc Bashota, gjatë një konference për media, njoftoi se për projektin e parkingut nëntokësor përballë Fakultetit Filologjik, ... Read More