Tag: zhvillimin

Kujdes, efektet negative të konsumimit të sheqerit

17/02/2020

Konsumi i lartë i sheqerit mund të çojë në një rrezik më të madh për zhvillimin e diabetit tip 2. Një studim nga Shoqata Mjekësore ... Read More

Ervisa Lula: Pse duhet të flasim me fëmijët mbi seksin

27/01/2020

Voltiza Duro – Në ditët e sotme, me zhvillimin e vrullshëm teknologjik, informacionet për seksin mund të gjenden kudo, por në vendin tonë bisedat prind-fëmijë ... Read More

Hojet e mjaltit, “armë” e re kundër kancerit

02/01/2020

Hojet e mjaltit përmbajnë një substancë aktive, e aftë të ndalë zhvillimin e qelizave kancerogjene.Propolisi, që është një substancë rrëshinore e prodhuar nga bletët, me ... Read More

Zbulohen gjenet që rrisin rrezikun e skizofrenisë

24/11/2019

Shkencëtarët kanë gjetur 10 gjene që luajnë një rol kryesor në zhvillimin e skizofrenisë, zbulojnë hulumtime të reja.Studiuesit në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts dhe ... Read More

Pesë mënyra për ta luftuar mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

08/11/2019

Vitamina D është vitamina, e cila ndihmon zhvillimin sa më të mirë të eshtrave, dhëmbëve dhe muskujve. Mirëpo problemi është se niveli i kësaj vitamine ... Read More

Duhani e dyfishon rrezikun e depresionit

06/11/2019

Konsumimi i cigares mund të ndikoj në zhvillimin e depresionit dhe skizofrenisë. Kjo sipas një studimi të fundit, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express.Ekspertët nga Universiteti ... Read More

Këto janë dhjetë gjenet që rrisin rrezikun e skizofrenisë

16/10/2019

Shkencëtarët kanë zbuluar 10 gjene që luajnë një rol kryesor në zhvillimin e skizofrenisë, zbulon një studim i ri.Studiuesit në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts ... Read More

Foshnjat duhet të ushqehen vetëm me qumësht gjiri në 6 muajt e parë të jetës

04/08/2019

Për rritjen, shëndetin dhe zhvillimin më të mirë të foshnjës, si dhe shëndet më të mirë të nënës, foshnjat duhet të ushqehen vetëm me qumësht ... Read More

Pacolli iu bën thirrje shqiptarëve të bashkohen në raundin e dytë të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut

22/04/2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se e vlerëson zhvillimin e qetë të procesit zgjedhor presidencial në Maqedoninë e Veriut. ... Read More

Gjysmë limoni dhe sodë bikarbonati: Çfarë shëron ky kombinim i fuqishëm!

09/04/2019

Ky kombinim është në gjendje të ngadalësojë zhvillimin e sëmundjeve të rënda apo tërësisht t’i eliminojë qelizat e kancerit Soda e bikarbonatit përdoret për kurën ... Read More

Cipras: Greqia mund të luaj rol udhëheqës në zhvillimin ekonomik të Maqedonisë së Veriut

29/03/2019

Alsat 2019-03-29T10:32:23+01:00 Sipërmarrësia greke ka mundësi të luajë rol udhëheqës në zhvillimin ekonomik në Maqedoninë e Veriut për shkak të momentit të rëndësishëm dhe pozitiv ... Read More

Agim Ademi pritet të emërohet në komisionin “Hat trick” të UEFA-së

19/03/2019

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi pritet të emërohet në komisionin për zhvillimin e futbollit në kontinentin e vjetër, më saktë në “Komitetit Hat-trick”. Ky komitet ... Read More