Tag: Zhvillimit

Gjysmë ore ecje në ditë, zvogëlon rrezikun e diabetit tek meshkujt

05/12/2019

Ushtrimi i moderuar i ndonjë aktiviteti fizik, e zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetin, shkruan Dailymail, transmeton Express.Tanimë dihet se pasiviteti e rrit rrezikun e ... Read More

Tableta kundër sëmundjes së Alzheimerit shumë shpejt do të dalë në treg

23/10/2019

Trajtimi i parë, i cili ka për qëllim ngadalësimin e zhvillimit të sëmundjes së Alzheimerit, shumë shpejt mund të dalë në treg, shkruan Dailymail, transmeton ... Read More

Së shpejti në treg, birrë në shishe të letrës

15/10/2019

Marka e birrës, Carlsberg, është në fazat e zhvillimit të një shishe të birrës nga letra, shkruan Indeksonline. Kompania daneze pretendon se do ta bëjnë ... Read More

Përdorimi i antibiotikëve, rrit rrezikun e pezmatimit të kyçeve

12/09/2019

Hulumtimi i ri ka zbuluar se përdorimi i antibiotikëve mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të artritit reumatoid për 60 për qind. Nuk është plotësisht ... Read More

Konsumimi i 6 filxhanëve kafe në ditë zvogëlon rrezikun nga gurët në tëmth

06/09/2019

Konsumimi i 6 filxhanëve kafe në ditë, e zvogëlon rrezikun e zhvillimit të gurëve në tëmth në mënyre drastike, shkruan Dailymail transmeton Gazeta Express.Konsumimi i ... Read More

Gjithçka që duhet të dini për menopauzën

28/08/2019

Menopauza është pjesë e ciklit të zhvillimit femëror, mirëpo shumë femra i frikësohen dhe besojnë në mite të pavërtetuara rreth kësaj periudhe. Artikulli i fundit ... Read More

Studimi: Të jetuarit shëndetshëm ulë rrezikun e çmendurisë

16/07/2019

Hulumtimi sugjeron se rreziku i zhvillimit të çmendurisë u ul në 32 për qind tek njerëzit që ndjekën një stil të shëndetshëm jetesës, në krahasim ... Read More

Shkencëtarët kanë gjetur faktorë të tjerë që e rrisin rrezikun nga hipertensioni

26/06/2019

Një studim i fundit ka ekzaminuar lidhjen në mes të ambientit ku njerëzit jetojnë dhe rrezikut të zhvillimit të hipertensionit. Sipas këtij studimi, lokacioni dhe ... Read More

Nuk dobësohesh nëse nuk ha mëngjesin

01/06/2019

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës, dhe shmangja e tij rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, sipas një studimi.Ata ... Read More

Momenti kur forcat e ROSU-s largojnë barrikadat e vendosura në Zubin Potok (Video)

28/05/2019

Pas disa orëve të zhvillimit të aksionit nga ana e Njësisë Speciale në veri të Mitrovicës, ku u arrestuan disa persona, por edhe u lënduan ... Read More

Sharçeviq dhe Shahini pajtohen për përkthimin e librave në shqip për Luginën e Preshevës

06/05/2019

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik i Serbisë, Mlladen Sharçeviq, dhe ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit e Shqipërisë, Besa Shahini, u pajtuan për ... Read More

Përfundon seanca e Kuvendit pa ndonjë konkludim për dy interpelancat

17/04/2019

Kuvendi i Kosovës ka përfunduar seancën, ku në interpelancë kishte ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, lidhur me themelimin e ndërmarrjes së re energjetike të ... Read More