Tag: zhvilluar

Ngrënia e kërpudhave zvogëlon rrezikun nga kanceri i prostatës

07/09/2019

Sipas një studimi të zhvilluar në Japoni, është zbuluar se ngrënia e kërpudhës mund të ketë zvogëluar rrezikun nga kanceri i prostatës.Sipas lajmit të publikuar ... Read More

Zbulimi i ri mund të detektoj rrezikun nga sulmi në zemër 10 vite më herët

04/09/2019

Një teknologji e lartë, që përdor skanimin te zhvilluar nga disa shkencëtarë të Universitetit të Oksfordit, mund të detektoj rrezikun e një sulmi në zemër ... Read More

Edhe një portier shumë i talentuar i bashkohet Kosovës

26/08/2019

17:27 | 08/26/2019 Presidenti Agim Ademi, sot, ka zhvilluar një takim me portierin e klubit zviceran, Schaffhausen, Amir Saipi dhe me familjarët e tij. Gjatë ... Read More

Shkencëtarët zhvillojnë testin e gjakut që mund të parashikojë nëse do vdisni brenda 10 viteve

21/08/2019

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shancet e juaja për vdekje brenda dhjetë viteve të ardhshme.Shkencëtarët në Gjermani zbuluan 14 ... Read More

Këto janë 6 zakonet e njerëzve që kanë aftësi për ti kuptuar ndjenjat e tjetrit

03/08/2019

Për të zhvilluar këtë kuptim thelbësor, mund të jetë e dobishme të ekzaminoni zakonet që bashkojnë njerëzit empatikë.Dhe pasi ta keni bërë këtë, mund të ... Read More

Ilaçi i ri që po vret qelizat kancerit

22/07/2019

Shkencëtarët kanë zhvilluar një bar të ashtuquajtur ‘Kali i Trojës’ që truket dhe vret qelizat e kancerit.Qasja e re përfshin lidhjen e një trajtimi të ... Read More

Dortmund e mposht Liverpoolin në miqësore

20/07/2019

08:08 | 07/20/2019 Borussia Dortmund e ka fituar përballjen miqësore kundër Liverpoolit të zhvilluar në ‘Notre Dame Stadium‘ në Indiana, me rezultat 3:2. Kjo përballje ... Read More

Pelenat e reja do t’ua lehtësojnë nënave punën

19/07/2019

Një kompani e prodhimit të pelenave, ka zhvilluar një lloj senzori, i cili do të tregojë se është koha për ta ndërruar foshnjën, shkruan The ... Read More

Boronica ju mbron nga sëmundjet e zemrës

29/06/2019

Sipas studimeve, të konsumosh boronica çdo ditë, ul rrezikun për të zhvilluar sëmundje të zemrës.Shkencëtarët gjetën tek të rriturit në peshë, të cilët konsumonin 150 ... Read More

Trofeu ‘Joan Gamper’, Barca zyrtarizon përballjen me Arsenalin

21/06/2019

14:57 | 06/21/2019 Skuadra e Arsenalit do të jetë mysafire e Barcelonës më 4 gusht për të zhvilluar edicionin e 54-të ‘Joan Gamper’. Ajo që ... Read More

Ilaçi i ri shton për 50 për qind mbijetesën e grave me kancer gjiri

01/06/2019

Sipas një studimi, mijëra gra të reja që vuajnë nga kanceri i gjirit në fazë të zhvilluar mund të jetojnë më gjatë duke iu falënderuar ... Read More

“Mbretëresha e drogës”, pranga katër trafikantëve shqiptarë në rrjetin që drejtohej nga gratë

24/05/2019

Nuk është rastësi që emri i koduar i një operacioni policor të zhvilluar nga policia italiane në qytezën e Astit u quajt “Mbretëresha e drogës”. ... Read More