Tag: Zvicër

Shkencëtarët japin lajmin e madh: Zbulohet ilaçi që na shpëton nga kanceri i gjirit

17/08/2019

Një grup studiuesish nga Universiteti i Baselit në Zvicër kanë ngjallur shpresat për një kurë ndaj kancerit të gjiritAta kanë treguar se kanë mundur të ... Read More

Pse temperatura e dhomës është e rëndësishme për gjumin

19/07/2019

Neuroscientistët në Zvicër gjetën një arsye për këtë: Ata identifikuan një popullsi “Neuronesh Goldilocks” që rrisin gjumin REM kur temperatura e dhomës është e mirë. ... Read More

10 arsyet që e bëjnë Zvicrën vendin më të mirë për të jetuar

31/05/2019

Zhvendojsa në Zvicër është një vendim i rëndësishëm. Ju mbase mund të dëshironi të shpërnguleni në një vend të ri, por jeni të brengosur rreth ... Read More

Vetëm 14 vjeçe, adoleshentja shqiptare shkruan romanin kriminalistik

19/05/2019

Një 14-vjeçare shqiptare në Zvicër i ka habitur të gjithë. Bhet fjalë për Gerta Miftarin, e cila në pamje të parë duket si çdo vajzë ... Read More

Vetëm 14 vjeç, adoleshentja shqiptare shkruan romanin kriminalistik

19/05/2019

Një 14-vjeçare shqiptare në Zvicër i ka habitur të gjithë. Bhet fjalë për Gerta Miftarin, e cila në pamje të parë duket si çdo vajzë ... Read More

Ministrin Valdrin Lluka e pyesin në Zvicër për rastin e Loredanës

16/05/2019

15:54 | 16 Maj 2019 15:54 | 16 Maj 2019 Ministri kosovar Valdrin Lluka është pyetur në Zvicër për rastin e Loredana Zefit. Gjatë qëndrimit ... Read More

Rita Ora: Do të ishte e mrekullueshme sikur të bëja një këngë në shqip

30/04/2019

Në një intervistë për "20min" në Zvicër, Rita Ora tha se do të ishte e mrekullueshme nëse do të incizonte një këngë në gjuhën shqipe. ... Read More

Më shumë azilkërkues gjejnë punë në Zvicër

29/04/2019

Mbi një e treta e të gjithë azilkërkuesve dhe refugjatëve në Zvicër janë aktualisht të punësuar, sipas shifrave të Sekretariatit të Shtetit për Migracionin (SEM). ... Read More

21 shqiptarë do garojnë në zgjedhjet lokale të Italisë

20/04/2019

Jo vetëm në Belgjikë e Zvicër, por shqiptarët vijojnë të bëhen aktivë në jetën politike edhe në vendet e tjera. Shqiptaret Eva Meksi dhe Uljana ... Read More

Lenjani: I lumtur që jam futur në historinë e futbollit zvicerian

07/04/2019

Ermir Lenjani është duke shkëlqyer në Zvicër me Sionin. Ermir Lenjani e ka gjetur sërish golin në Superligën e Zvicrës, të shtatin në 24 paraqitje, ... Read More

Kryetari i fondit të 3 përqindëshit në Zvicër: Fondi realizoi 300 milionë marka, jo 1 miliard e 200 mijë sa thotë Xhavit Haliti (Video)

02/04/2019

Kryetari i fondit 3 përqindëshit në Zvicër, Gani Hoxha ka dhënë detaje se si ka funksionuar ky fond gjatë dhe pas luftës në Kosovë. Hoxha, ... Read More

Jeton Ramiqi këngëtari i ri në moshë flet për herë të parë dhe tashmë më gjuhën e muzikës

22/03/2019

Një artist i ri shqiptar, lindur dhe rritur në Zvicër, ka vendosur të marrë pjesë në tregun e muzikës shqiptare Jeton Ramiqi flet për Projektin ... Read More