Top 100 filmat e animuar më të mirë të të gjitha kohërave – dhe Disney nuk është në vendin e parë

Top 100 filmat e animuar më të mirë të të gjitha kohërave – dhe Disney nuk është në vendin e parë

Karikaturat janë të dashura jo vetëm nga fëmijët, por edhe nga të rriturit.

Disa filma të animuar u bënë aq të popullarizuar sa arritën të errësonin ekskluzivitet më të popullarizuara në kinematografinë botërore.

Për shembull, “Frozen” solli fitimet bruto në një shumë prej 1.290.000.000 dollarëve, shumë më shumë se “Pirates of the Caribbean” dhe “Harry Potter”. Dhe natyrisht, aventurat e Annës dhe Elsës janë brenda kësaj liste të gjatë prej 100 filmave më të mirë të animuar.

Faqja e internetit “24/7 Wall St.” bëri një listë prej 100 filmave më të mirë të animuar të të gjitha kohërave duke përfshirë karikaturat nga e gjithë bota.

Meqenëse zyra e biletave nuk është gjithmonë një tregues i cilësisë, ky sistem vlerësimi ka konsideruar edhe numrin e vlerësimeve pozitive.

Është interesante se 11 filma në krye të listës janë të gjitha produktet e të njëjtit drejtor, Hayao Miyazaki.

Bright Side e publikuar po ashtu këtë listë, teksa ju sugjerojmë t’i hidhni një sy kësaj liste, për të shikuar se sa prej këtyre filmave të animuar i keni parë. /Telegrafi/

Lista me 100 filmat më të mirë të animuar të të gjitha kohërave:

100. Watership Down, 1978

99. The Adventures of Tintin, 2011

98. The Book of Life, 2014

97. The Curse of the Were-Rabbit, 2005

96. Sleeping Beauty, 1959

95. Bilal: A New Breed of Hero, 2015

94. Arthur Christmas, 2011

93. Frankenweenie, 2012

92. Winnie the Pooh, 2011

91. Despicable Me 2, 2013

90. Perfect Blue (Pâfekuto burû), 1997

89. Yellow Submarine, 1968

88. From Up on Poppy Hill (Kokuriko-zaka kara), 2011

87. Despicable Me, 2010

86. Rango, 2011

85. Kung Fu Panda, 2008

84. Tekkonkinkreet (Tekkon kinkurîto), 2006

83. The Little Mermaid, 1989

82. The Castle of Cagliostro (Rupan sansei: Kariosutoro no shiro), 1979

81. Coraline, 2009

80. The Lego Batman Movie, 2017

79. Summer Wars (Samâ uôzu), 2009

78. Paprika (Papurika), 2006

77. Who Framed Roger Rabbit, 1988

76. Ninja Scroll (Jûbê ninpûchô), 1993

75. Fantastic Planet (La planète sauvage), 1973

74. The Iron Giant, 1999

73. Tokyo Godfathers (Tokyo Goddofazazu), 2003

72. Snow White and the Seven Dwarfs, 1937

71. Aladdin, 1992

70. Waking Life, 2001

69. Ponyo (Gake no ue no Ponyo), 2008

68. A Monster Calls, 2016

67. Finding Dory, 2016

66. Paddington, 2014

65. Pinocchio, 1940

64. The Little Prince (Le Petit Prince), 2015

63. Toy Story 2, 1999

62. The Illusionist (L’illusionniste), 2010

61. Wreck-It Ralph, 2012

60. Loving Vincent, 2017

59. The Nightmare Before Christmas, 1993

58. Akira, 1988

57. The Secret of Kells, 2009

56. When Marnie Was There (Omoide no Mânî), 2014

55. The Boy and the Beast (Bakemono no ko), 2015

54. Big Hero 6, 2014

53. Monsters, Inc., 2001

52. Tangled, 2010

51. The Secret World of Arrietty (Kari-gurashi no Arietti), 2010

50. The Many Adventures of Winnie the Pooh, 1977

49. Kiki’s Delivery Service (Majo no takkyûbin), 1989

48. Frozen, 2013

47. Shaun the Sheep Movie, 2015

46. Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta), 1986

45. Fantastic Mr. Fox, 2009

44. Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba), 1995

43. Millennium Actress (Sennen joyû), 2001

42. Anomalisa, 2015

41. Fantasia, 1940

40. Ghost in the Shell (Kôkaku Kidôtai), 1995

39. Finding Nemo, 2003

38. Howl’s Moving Castle (Hauru no ugoku shiro), 2004

37. Beauty and the Beast, 1991

36. Moana, 2016

35. Porco Rosso (Kurenai no buta), 1992

34. The Red Turtle (La tortue rouge), 2016

33. How to Train Your Dragon 2, 2014

32. The Wind Rises (Kaze tachinu), 2013

31. The Triplets of Belleville (Les triplettes de Belleville), 2003

30. Ratatouille, 2007

29. Only Yesterday (Omohide poro poro), 1991

28. My Life as a Zucchini (Ma vie de Courgette), 2016

27. How to Train Your Dragon, 2010

26. A Silent Voice (Koe no katachi), 2016

25. Ernest & Celestine (Ernest et Célestine), 2012

24. Nausicaä of the Valley of the Wind (Kaze no tani no Naushika), 1984

23. Up, 2009

22. Waltz with Bashir (Vals Im Bashir), 2008

21. The Lego Movie, 2014

20. Kubo and the Two Strings, 2016

19. The Lion King, 1994

18. Princess Mononoke (Mononoke-hime), 1997

17. Toy Story, 1995

16. Persepolis, 2007

15. Zootopia, 2016

14. Mary and Max, 2009

13. Isle of Dogs, 2018

12. The Tale of the Princess Kaguya (Kaguyahime no monogatari), 2013

11. Wolf Children (Ookami kodomo no Ame to Yuki), 2012

10. Song of the Sea, 2014

9. My Neighbor Totoro (Tonari no Totoro), 1988

8. Paddington 2, 2017

7. Your Name (Kimi no na wa), 2016

6. WALL·E, 2008

5. Coco, 2017

4. Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi), 2001

3. Toy Story 3, 2010

2. Inside Out, 2015

1. Grave of the Fireflies (Hotaru no haka), 1988

TAGS