“Topi i Artë”, radha për Cristiano Ronaldon…!

Janë zbardhur edhe 5 emra tjerë nga “France Football” për “Topin e Artë”. Lista me 30 kandidatë do të kompletohet në orën 20:00. Ronaldo, Alisson, Wijnaldum, Benzema dhe De Ligt janë të nominuarit e radhës.

Revista prestigjioze franceze “France Football” ka nisur publikimin e listës me 30 kandidatët e mundshëm për “Topin e Artë” për vitin 2019, me Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon që do ta vazhdojnë rivalitetin për çmimin më prestigjioz individual për futbollistë, shkruan Gazeta Express.

France
Football do ta zbardhë listën zyrtare me 30 finalistët për “Topin e Artë”
gradualisht duke filluar nga ora 17:30 deri në orën 20:00.

Tashmë
janë zbardhur 15 emrat e parë në listën e “France Football” që do të
kompletohet deri në orën 20:00.

Të nominuarit e radhës janë; Cristiano Ronaldo (Juventus), Mathijas De Ligt (Juventus), Alisson Becker (Liverpool), Gorgio Wijnaldum (Liverpool) dhe Karim Benzema (Real Madrid).

Deri
më tani janë nominuar edhe: Sadio Mane (Liverpool), Sergio Aguero (Manchester
City), Frenkie De Jong (Barcelona), Hugo Lloris (Tottenham) dhe Dusan Tadic
(Ajax), ishin 5 të nominuarit e parë për Topin e Artë për vitin 2019, derisa 5
të tjerët janë: Trent Alexander Arnold (Liverpool), Donny Van De Beek (Ajax), Pierre
Emerick-Aubameyang (Arsenal), Marc-Andre Ter Stegen (Barcelona).

“Topi
i Artë” do t’i ndahet njërit prej 30 finalistëve më 2 dhjetor në Paris, por nuk
do të jetë i vetmi çmim që do ta jepet natën e asaj të hëne. Kjo pasi “Topi i
Artë” do t’i ndahet edhe futbollistes më të mirë.

Një
juri prej 180 finalistëve në gjithë botën do të votojnë sipas këtyre kritereve:
paraqitjeve individuale dhe ekipore, klasit të lojtarit (talenti dhe
ndershmëria në lojë) dhe aftësia për ta mbajtur lart nivelin e paraqitjeve
gjatë gjithë kohës.

Sipas
këtyre kritereve, Lionel Messi është favorit për ta fituar “Topin e Artë”, i
cili do të ishte i gjashtë dhe rekord në karrierën e tij.

Nëse ndodh kështu, atëherë superylli argjentinas i Barcelonës do ta kalojë rivalin e përbetuar, Cristiano Ronaldon, me të cilin e ndan rekordin me nga pesë “Topa të Artë” të fituar secili deri tani. /Gazeta Express/

BURIMI: https://www.gazetaexpress.com/sport/