Trajneri i Newcastle lavdëron Xhakën: Ai është lojtar shumë i mirë

Trajneri i Newcastle Unitedit, Steve Bruce, e ka lavdëruar Granit Xhakën, mirëpo nuk e konfirmoi nëse klubi i tij është i interesuar ta transferojë mesfushorin e Arsenalit.

Mesfushori zviceran me origjinë shqiptare, të cilit së fundi
iu mor shiriti i kapitenit, u spekulua për një largim nga Arsenali në janar,
pas një përplasjeje me tifozët e klubit londinez, transmeton Gazeta Express.  

Granit Xhaka nuk ka luajtur për “Topçinjtë” që kur i shau
tifozët e klubit të vet në Emirates, përderisa ata po e fishkëllenin kur po
zëvendësohej në ndeshjen kundër Crystal Palace, më 27 tetor.

Përderisa Bundesliga fillimisht raportohej si destinacioni i
radhës për mesfushorin e Arsenalit, Newcastle është shfaqur si njëri ndër
kandidatët për transferimin e tij. Trajneri i Newcastle, Steve Bruce, u përball
me pyetje nga gazetarët për këtë temë.

Ish-trajneri i Sheffield Wednesday, Aston Villas dhe Hull
Cityt e pranoi se ai është tifoz i Xhakës, mirëpo nuk pranoi t’i komentojë
spekulimet se ai dëshiron ta transferojë Xhakën.

“Granit Xhaka? Shikoni, unë isha në pozitën e trajnerit vetëm
për dy javë dhe ma lidhën emrin me 42 lojtarë. Kështu që nuk do t’i komentoj
lojtarët e askujt”, tha Bruce në konferencën për shtyp.

“Xhaka është një lojtar shumë i mirë”.

Megjithatë, klubi i Bruce s’do ta ketë të lehtë ta sigurojë
këtë transferim, pasi që Xhaka vlerësohet rreth 30 milionë euro dhe ka pagë
mjaft të madhe në Emirates.

MEDIAL.mk