Trump pritet të zbulojë planin e tij për paqe mes Izraelit dhe Palestinës

Trump pritet të zbulojë planin e tij për paqe mes Izraelit dhe Palestinës

Presidenti amerikan, Donald Trump, pritet të lëshojë brenda disa ditëve detajet e një plani të vonuar për paqen mes Izraelit dhe Palestinës.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump, pritet të lëshojë planin e tij të shumëpritur të paqes në Lindjen e Mesme brenda pak ditësh – më shumë se dy vjet pasi administrata e tij filloi hartimin e vizionit të tij për një zgjidhje të konfliktit izraelito-palestinez.

Ja çfarë dimë deri më tani:

Trump tha se ai ka të ngjarë të lëshojë detaje të planit të tij përpara se kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu dhe rivali i tij në zgjedhjet e ardhshme izraelite, Benny Gantz, të vizitojnë Shtëpinë e Bardhë të Martën.

“Është një plan i shkëlqyeshëm. Është një plan që me të vërtetë do të funksiononte”, u tha Trump gazetarëve në Air Force One.

“Më pëlqen të bëj marrëveshje,” tha ai.

“Disa thonë se paqja midis Izraelit dhe Palestinezëve është më e rrepta – më e ashpra e çdo marrëveshjeje.”, shkruan aljazeera, raporton Gazeta Express.

Plani do të publikohet derisa gjyqi i zgjedhjes i Trump vazhdon në Capitol Hill dhe derisa Netanyahu kërkon imunitetin parlamentar nga ndjekja penale në çështjet e korrupsionit. Të dy udhëheqësit gjithashtu përballen me rizgjedhje: Izraelitët do të kthehen në sondazhet në 2 mars dhe Trump është duke u përgatitur për zgjedhjet presidenciale të SHBA më 3 nëntor.

SH.B.A. është përpjekur të lëshojë planin disa herë më parë, por Izraeli është përfshirë në një krizë politike pasi Netanyahu nuk arriti të formojë një qeveri mazhoritare dy herë vitin e kaluar, duke krijuar pasiguri se kush do të jetë përgjegjës për të negociuar një marrëveshje paqeje.

“Ka pasur disa raste nga administrata amerikane për zbulimin e një plani që ka qenë gati për ca kohë,” tha Lucy Kurtzer-Ellenbogen, drejtori i Programit të Konflikteve Izrael-Palestinez në Institutin e Paqes të Shteteve të Bashkuara.

“Disa mendojnë se administratës po i mbaron durimi duke pritur zgjedhjet e Izraelit që përsëri mund të mos jenë përfundimtare,” i tha Kurtzer-Ellenbogen për Al Jazeera, raporton Gazeta Express.

Analistët thonë se duke ftuar të dy kandidatët kryesorë, Shtetet e Bashkuara mund të shpresojnë të marrin kryeministrin e ardhshëm të Izraelit në bord paraprakisht./GazetaExpress/