Ushqimi natyral që ju ndihmon ta arrini peshën e përsosur në afat rekord

Ushqimi natyral që ju ndihmon ta arrini peshën e përsosur në afat rekord

Humbja e kilogramëve nuk është gjë e lehtë, dhe shumica prej nesh kemi tendenca t’i harrojmë produktet esenciale ushqimore të cilat na ndihmojnë t’i realizojmë qëllimet tona.

Ekspertët sot jua sjellin një ushqim të tillë. Mjafton ta përfshini në planin tuaj ushqimor për ta mirëmbajtur peshën e shëndetshme, transmeton Telegrafi.

Arrat

Megjithëse keni bërë shumë përpjekje për të humbur peshë, me shumë gjasë keni hequr dorë sepse nuk keni vërejtur rezultate. Kjo është mjaft frustuese, por nuk keni nevojë ta bëni më këtë.

Ekspertët kanë treguar se ata që hanë harra çdo ditë janë 25% më pak të prirë të jenë mbipeshë dhe 21% më pak të prirë të kenë bel të gjerë.

Pra, konsumuesit e arrave kanë në përgjithësi indeks më të ulët të masës trupore dhe nivele më të larta të kolesterolit të mirë.

Ju mund të mendoni se kjo është çmenduri dhe se të gjitha llojet e produkteve arrore janë të mbushura me yndyrë e kalori.

Por, kjo nuk është e vërtetë.

Arrat janë të pasura me proteina bimore, fibra, acide të shëndetshme yndyrore, andaj edhe janë ushqim i cili ndihmojnë ta ulni apetitin.

Vetëm 1/3 e gotës me arra në ditë ju furnizon me shumë vitamina, minerale dhe energji për ta vazhduar ditën. /Telegrafi/

TAGS