Vajza po këndonte gjatë operacionit, derisa mjekët po bënin një intervenim në tru (Foto/Video)

Një vajzë adoleshente këndoi gjatë operacionit të saj të trurit, në mënyrë që mjekët të ruanin talentin e saj muzikor.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Kira Laconetti, 19 vjeçe, ka kënduar dhe performuar për pjesën më të madhe të jetës së saj, por katër vjet më parë muzikantja e vetëshpallur nisi të kuptonte diçka të çuditshme kur këndonte ose dëgjonte muzikën, një çështje që u bë gjithnjë e më e shpeshtë.

E gjitha filloi kur Kira, shoqërohej nga “pengesa” dhe lodhje – duke besuar se ishte një pashmangshmëri për çdo interpretues serioz që praktikonte një gjë të tillë.

Por me episodet që eventualisht përshkallëzohen deri në pikën e mungesës së përputhshmërisë – Kira u dërgua në Spitalin e Fëmijëve të Seattle për një kontroll për të përcaktuar shkakun.

Gjetja e një mase në trurin e saj, mjekët konfirmuan se një tumor beninj ishte duke shkaktuar një çrregullim të rrallë të quajtur epilepsi musicogenic – një gjendje ku krizat shkaktohen nga lloje të caktuara të muzikës ose madje edhe frekuencat për të cilat truri ka një tolerancë të ulët.

Adoleshentja nga Uashingtoni në SHBA tha: “Ishte sikur një dritë e fikur në trurin tim”.

“Papritmas isha e shurdhër – nuk mund t’i përpunoja fjalët në kohë me muzikën dhe nuk mund të këndoja”.

Kështu, ndërsa doktorët po e largonin tumorin, Kira mbeti tërësisht e zgjuar dhe përfundoi detyra të ndryshme muzikore, të tilla si këndimi.

Një qasje e tillë ndaj kirurgjisë së trurit lejoi kirurgët të identifikojnë fushat e trurit që Kira përdor kur këndon.

Një mjek tha: “Ne kurrë nuk kemi pasur një pacient të këndojë në sallën e operacionit më parë, dhe Kira është një muzikante e tillë e talentuar”.

“Zëri i saj është kaq i bukur dhe gatishmëria e saj për të bërë diçka të re ndihmoi që i gjithë procesi të jetë interaktiv, bashkëpunues dhe emocionues”.

Vetëm 48 orë pas operacionit, Kira po këndonte dhe po luante me kitarë nga shtrati i saj në spital, duke treguar përparim të jashtëzakonshëm. /Telegrafi/

TAGS