Vazhdojnë protestat në Hong Kong, kërkohet ndihmë nga Britania

Vazhdojnë protestat në Hong Kong, kërkohet ndihmë nga Britania

Qindra protestues janë mbledhur të dielën para konsullatës britanike në Hong Kong. Ata janë dëgjuar duke brohoritur “nuk do të dorëzohemi” dhe kërkuan nga Britania e Madhe që t’i dalë në ndihmë ish-kolonisë së vet.

Protestuesit gjithashtu brohorisnin “qëndrojmë për liri, qëndrojmë me Hong Kongun”, përderisa kërkonin vëmendje ndaj thirrjeve të tyre për demokraci në territorin me autonomi të kufizuar, e cila i ishte dhënë me rastin e marrjes së kontrollit politik nga Kina në vitin 1997.

Hong Kongu është përgatitur edhe për një ditë tjetër të trazirave, pas skenave të tmerrshme të së shtunës në përleshjen e protestuesve anti-qeveritarë dhe protestuesve përkrahës të Kinës. Kjo është fundjava e pesëmbëdhjetë me radhë e protestave masive, që e kanë futur qytetin në krizën më serioze politike në dekadat e fundit.

Protestuesit po kërkojnë nga Britania e Madhe që t’i bëjë presion Kinës për ta lënë në fuqi sistemin “një shtet, dy sisteme”. Ata besojnë se Kina ka filluar t’i shkelë pikat e kësaj kornize. Në anën tjetër, autoritetet kineze kanë thënë se marrëveshja mes Britanisë e Kinës është dokument historik pa rëndësi praktike.

Zyrtarët kinezë e kanë sulmuar Britaninë e Madhe për shkak të dhënies së sinjalit për përkrahje të Hong Kongut. Një zëdhënëse e zyrës së jashtme të Mbretërisë së Bashkuar kishte deklaruar në qershor se marrëveshja mes dy vendeve është ligjërisht e obligueshme dhe se ajo mbetet në fuqi si në ditën e parë, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.