Vega kundër kandidat i Infantinos në zgjedhjet presidenciale të FIFA-s

Ish-futbollisti zviceran, Ramon Vega dëshiron të kandidojë për president të FIFA-s, sipas mediave botërore.

Presidenti aktual i Federatës Botërore të Futbollit, Gianni Infantino, gjithashtu Zvicra, është i vetmi kandidat që ka shpallur kandidaturën.

“Unë e kuptoj seriozisht këtë detyrë për shkak të përgjigjes së madhe dhe pozitive. Futbolli ka nevojë për një fushatë zgjedhore demokratike për qershor”, tha Vega.

Ramon Vega (Photo by Daniel Smith/Getty Images for Soccerex)

Ky i fundit duhet të mbështetet nga të paktën pesë anëtarë të Federatës Botërore të Futbollit deri më 5 shkurt.

Kjo nuk është hera e parë që përmendet kandidatura e tij pasi që dëshirën e shprehu edhe në tetor të vitit 2015.

Lexo po ashtu:

Ramon Vega ishte një futbollist profesionist për 13 vjet, ku luajti për Grashopersin, Cagliarin, Tottenhamin, Celticun dhe Watfordin.

Ndryshe, theksojmë se ai luajti për ekipin kombëtar të Zvicrës 23 herë dhe pas karrierës prej futbollisti, ka hyrë në biznesin e pasurive të paluajtshme, ka një shkollë futbolli në Marbella dhe në vitin 2009 u përpoq të blejë Portsmouthin. /Telegrafi/

TAGS