Vetura që kushton 16 milionë euro (Foto)

Prodhuesi francez i superveturave Bugatti do të prezantojë një veturë me vlerë 16 milionë euro në panairin e automobilave muajin e ardhshëm në Gjenevë.

Sipas  mediave, Bugatti do të prezantojë një veturë unike në sallonin e makinave më të njohura. Ai është porositur nga askush tjetër përveç 81-vjeçarit Ferdinand Pieh, ish-drejtor i Volkswagen Group, nipi i Ferdinand Porsche.

Hiper-makina do të udhëheqë ekipin Bugatti në Gjenevë për të shënuar përvjetorin e 110-të të kompanisë. Makina bazohet në modelin Chiron, dhe si varianti Divo dallon nga një trup unik që kap vlerën 16 milionë euro.

Modeli i modifikuar ka motor 8-litra quad-turbo W16 me 1.500 kuaj fuqi dhe 1.600 Nm. Përveç kësaj makine, Bugatti gjithashtu do të shfaqë në Gjenevë një edicion të veçantë të ditëlindjes të Chiron Spot 110 Ans Editon. /kp/Telegrafi/